تبلیغات
PDSW - جهاد اقتصادی اصول و شروطی که فراموش نشود!

PDSW

Public Diplomacy and Soft War - PDSW

«جهاد اقتصادی اصول و شروطی که فراموش نشود!»

نباید فراموش شود که رهبر معظم انقلاب اسلامی، سال 1390 را به نام «جهاد اقتصادی» مزین کردند تا ملت و دولت با حرکتی جهشی، پرشتاب و جهادگونه در حوزه اقتصاد کشور بتوانند دهه پیشرفت و عدالت را به معنای حقیقی كلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت در كشور قرار دهند. تحول نظام ادارى، رشد پرشتاب كشور به میزان تعیین شده در برنامه پنجم‌، كاهش نرخ بیكارى و افزایش اشتغال در كشور، افزایش سرمایه‌گذارى بخش خصوصى و كمك به بخش خصوصى و ایجاد تعاونى‌ها‌، صرفه‌جویى در مواد اساسى کشور و مشاركت مستقیم مردم در امر اقتصاد از محورهایی بود که رهبر معظم انقلاب در تدوین مانیفست راهبردی جهاد اقتصادی در این سال به بررسی و تبیین آن پرداختند. معظم‌له در بیاناتی مهم و راهبردی كه در آغاز سال 90 در جوار حرم مطهر رضوی ایراد فرمودند، علاوه بر بررسی گزارش‌گونه و جمع‌بندی شده سال 90 و نیز مساله مهم بیداری اسلامی و تحولات منطقه خاورمیانه، به تبیین و تقویت مساله اصلی سال یعنی جهاد اقتصادی پرداختند و ضمن ارائه سرفصل‌هاى مهم و تعریف چشم‌اندازی كه در این سال تحقق آن انتظار می‌رود با عنوان كردن اینكه «اگر ما بخواهیم این حركت عظیم اقتصادى در كشور در سال 90 انجام بگیرد، یك الزاماتى هم دارد»، الزامات و شروط تحقق استراتژی جهاد اقتصادی را فهرست‌وار مطرح کردند. از این رو تکرار و بررسی تحلیلی الزامات و شروط تحقق جهاد اقتصادی از منظر رهبری، قابل تامل و ضروری به نظر می‌رسد.

پرواضح است که اصل جهاد علاوه بر معانی مقدسی که در قرآن بر آن بار است و در احادیث و روایات اسلامی به آن مکررا اشاره شده‌، مفهومی است که در طول 8 سال جنگ تحمیلی با لحظه لحظه زندگی ملت انقلابی ایران بویژه جوانان و رزمندگان جبهه‌های حق علیه باطل‌، شهدا‌، جانبازان‌، آزادگان و خانواده‌های آنها بویژه مادران شهدا گره خورده و پس از گذشت 3 دهه از حیات مقدس نظام جمهوری اسلامی همچنان در حوزه‌های مختلف اجتماعی متبلور است. مطمئنا آن‌ چیزی که موجب پیروزی انقلاب اسلامی در جنگ نابرابر 8 ساله شد روحیه جهاد‌، ایثار و اتکال به خداوند و فضای معنوی بود که در اراده‌ها و انگیزه‌های رزمندگان دفاع مقدس و فضای اجتماعی کشور حاکم بود و شاید به همین دلیل بود که از طبقه‌های ساکن در مناطق جنوب و شمال‌شهری، از دانشگاه و حوزه‌، پیر و جوان و... همه و همه در موقعیت مبارزه و جهاد بوده و همه در صحنه بودند تا انقلاب و نظام انقلابی حفظ شود.

روحیه جهادی ملت انقلابی ایران بود که موجب شد بسیاری از «هزینه‌ها‌» و «کمبودها‌» را تحمل کرده و خود را سپر آسیب به نظام نوپای جمهوری اسلامی کنند. بی‌شک‌‌‌ «هزینه دادن برای بقای نظام اسلامی»، «تحمل و سعه‌صدر در برابر ناملایمات مالی و مادی»، «همیاری و تعاون در مسائل ملی»، «روحیه مواجهه با دشمنان»، «ولایت‌پذیری در جهاد» و... از مولفه‌هایی بود که در دهه اول انقلاب اسلامی به‌واسطه روحیه جهادی ملت ایران و مدیریت حضرت امام خمینی(ره) در فضای سیاسی و اجتماعی کشور ساری و جاری شد و انقلاب اسلامی را برای همیشه در برابر بلوک غرب و هژمونی صهیونیستی و آمریکایی آن بیمه کرد.

مقام معظم رهبری در آغاز سال در بیان الزامات تحقق مجاهدت اقتصادی فرمودند: «اولا روحیه جهادى لازم است. ملت ما از اول انقلاب تا امروز در هر جایى كه با روحیه جهادى وارد میدان شده، پیش رفته؛ این را ما در دفاع مقدس دیدیم، در جهاد سازندگى دیدیم، در حركت علمى داریم مشاهده می‌كنیم. اگر ما در بخش‌هاى گوناگون روحیه جهادى داشته باشیم یعنى كار را براى خدا، با جدیت و به صورت خستگى‌ناپذیر انجام دهیم- نه فقط به‌عنوان اسقاط تكلیف- بلاشك این حركت پیش خواهد رفت». با نظر بر این تجربه تاریخی و اصل قرآنی است که می‌توان در حوزه‌های دیگر فرهنگی‌، اجتماعی‌ و علمی بویژه در عرصه اقتصادی با تمهید و تقویت چنین روحیه‌ای‌، جهاد را به یک هنجار عمومی و ارزش اجتماعی تبدیل کرد و در راه پیروزی و الگو کردن جهاد بویژه جهاد اقتصادی که شعار امسال است گام‌های بلندی برداشت.از سوی دیگر، مروری كوتاه بر تاریخ پرفراز و نشیب تحركات اسلامی طی چندین دهه گذشته قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تاكنون گویای این واقعیت است كه هرگاه معنویت و روحیه ایمان بر انگیزه‌ها و اراده‌ها حاكم شد، صلابت و شكوهمندی عاید شد و در نهایت پیشرفت جریانات انقلابی را پرشتاب‌تر از گذشته كرد. به‌طور‌ مثال نحله‌های شكل‌گیری نهضت مشروطه مشروعه و خواسته‌های معنوی و دینی كه از بازار و محیط‌های جوان جامعه و طلاب حوزه‌های علمیه آغاز شد تا جریان فدائیان اسلام و بعد از آن جریانات دانشجویی و انجمن‌های اسلامی و در نهایت نهضت معنوی حضرت امام خمینی(ره) و بنیان نهادن نظام اسلامی و بعد از آن انبوه مبارزات سیاسی جوانان كوچه و بازار، گروه‌های حوزوی، دانشگاهی و جهادی و عزم و اراده انقلابی جوانان این مرز و بوم علیه استبداد داخلی و استكبار خارجی و مجاهدت‌های آنان در طول 8 سال دفاع مقدس و... همه و همه نشان‌دهنده عمق اثرگذاری معنویت و ایمان و تدین در حركت‌های اجتماعی و جنبش‌های اسلامی است. چگونه می‌شود عده‌ای جوان دانشجو در برابر امپریالیسم آمریكا، 16 آذر 32 را جاودانه و 13 آبان 58 را به فرموده حضرت

امام خمینی(ره) به عنوان انقلاب دوم در كتاب تاریخ انقلاب اسلامی ثبت و ضبط می‌كنند و 16 آذری دیگر در هویزه، راه شهادت را برمی‌گزینند و با مقاومت در برابر دشمن به دیدار معبود می‌شتابند. به دلیل همین ویژگی «استحكام معنویت و روح ایمان و تدین» در جهاد بود كه هنور كه هنوز است مفهوم و هویتی به نام «جبهه»، آمال و آرزوی جوانانی است كه آن را در كتاب‌ها، فیلم‌ها، اشعار، داستان‌ها و خاطرات دیگران شناخته‌اند و از سویی نوستالژی معرفتی، عرفانی و عاشقانه مردانی است كه آن را با پوست، گوشت و استخوان خود لمس كرده‌اند و اكنون به حال شهدای انقلاب اسلامی غبطه می‌خورند، لذا مولفه‌های معنوی و دینی در معادلات اجتماعی و سیاسی به حدی تاثیرگذار بوده و هست كه همواره پیروزی، آرامش و سعادت را در حوزه فردی و اجتماعی به ارمغان آورده است كه حتی در حوزه‌های خارجی نیز چنین ادعایی به روشنی ملموس و مشهود است.

به طور‌ مثال می‌توان به مقاومت اسلامی مردم فلسطین علیه اسرائیل اشاره كرد، كدام عامل جز روحیه معنویت و تدین می‌تواند یك حركت انقلابی را تا 50 سال و 60 سال زنده نگه دارد یا آنكه كدام مشخصه اجتماعی و دینی جز استحكام معنویت و روح ایمان و تدین موجب می‌شود ملت مظلوم فلسطین كه ددمنشی صهیونیست‌ها و جانبداری غربی‌ها از جنایات اسرائیلی‌ها را در غزه به عینه دیده‌اند از روبه‌رو شدن با دشمنان تا بن‌دندان مسلح جبهه استكبار هراسی به دل راه ندهند؟ چگونه می‌شود مردم بی‌دفاع منطقه بویژه ملت مسلمان لیبیایی و بحرینی به خیابان‌های شهر بیایند و به‌رغم برخورد پلیسی و وحشیانه دیكتاتورها، همچنان ندای یاحسین را در بحرین و لیبی طنین‌انداز كنند؟ از سوی دیگر یكی از اثرات جاری و ساری بودن مذهب در مدل زندگی اسلامی، كاهش جرم،‌ اعتیاد و مشكلات خانوادگی و وجود نشاط و پویایی در تعاملات اجتماعی و زندگی اقتصادی، آسایش، امنیت اجتماعی، گسترش كسب و كار و روزی حلال است كه بر اثر تأسی از انگاره‌ها و مفروضات حیات دینی در چارچوب مكتب اسلام پدید می‌آید . رهبر معظم انقلاب در بیاناتشان در حرم مطهر رضوی در آغاز سال جدید فرمودند: «عزیزان من! این را همه بدانند؛ تدین جامعه، تدین جوانان ما، در امور دنیایى هم به ملت و هم به جامعه كمك می‌كند. خیال نكنند كه متدین شدن جوانان، اثرش فقط در روزهاى اعتكاف در مساجد یا شب‌هاى جمعه در دعاى كمیل است. اگر یك ملت جوانانش متدین باشند، از هرزگى دور خواهند شد، از اعتیاد دور خواهند شد، از چیزهایى كه جوان را زمینگیر می‌كند دور خواهند شد، استعداد آنها به كار مى‌افتد، كار می‌كنند، تلاش می‌كنند؛ در زمینه‌ علم، در زمینه‌ فعالیت‌هاى اجتماعى، در زمینه‌ فعالیت‌هاى سیاسى، كشور پیشرفت می‌كند. در اقتصاد هم همین‌جور است. روحیه‌ معنویت و تدین، نقش بسیار مهمى دارد». ناگفته نماند نبرد در حوزه اقتصادی و نیل به قله‌های فتح در‌ این جبهه نیازمند همراهی و همگامی‌ همه مردم است.‌ این همکاری می‌تواند با صرفه‌جویی در مصرف و اجتناب از اسراف، توجه به راهکارها و پیشنهادات کارشناسان متعهد اقتصادی، اعراض و بی‌توجهی به شایعات و اقدامات تبلیغی خرابکارانه دشمن- که نشان‌دهنده استیصال دشمنان و کینه‌ورزی آنان نسبت به ملت و اوج وطن‌فروشی آنهاست- و تحمل شرایط سخت احتمالی که لازمه گام‌های متعالی به سمت پیشرفت اقتصادی است، نمود یابد. رهبر معظم انقلاب در آغاز سال جدید در جوار حرم مطهر رضوی تاكید فرمودند: «یك شرط دیگر، حفظ اتحاد و انسجام ملى است. این اتحادى كه امروز در میان مردم و در بین مردم و مسؤولان وجود دارد، مردم به مسؤولان خودشان علاقه‌مندند، به آنها اعتماد دارند، به آنها كمك می‌كنند، با آنها همراهى می‌كنند، بین خود مردم اتحاد و وحدت وجود دارد، باید باقى بماند و روز به ‌روز تقویت شود. یكى از نقشه‌هاى بزرگ دشمنان ملت ایران، ایجاد تفرقه و شكاف در داخل بوده است؛ به بهانه‌ قومیت، به بهانه‌ مذهب، به بهانه‌ گرایش‌هاى سیاسى، به بهانه‌ جناح‌بندى‌ها، به بهانه‌هاى گوناگون. اتحاد را باید حفظ كرد.

خوشبختانه ملت ما آگاهند. همه‌ كسانى كه به كشورشان علاقه‌مندند، به نظام مردمسالارى دینى- كه مایه‌ افتخار امروز ملت ایران است- علاقه‌مندند، باید با هم هماهنگى داشته باشند. مسؤولان كشور هم همین جور؛ آنها هم باید سعى كنند اگر گله‌اى از هم دارند- كه گاهى ممكن است این گله‌ها بحق هم باشد- این گله را در معرض افكار عمومى مطرح نكنند؛ این ضربه‌ به اتحاد ملى است؛ این را همه توجه داشته باشند. من به مسؤولان كشور به طور جد این را تذكر و هشدار می‌دهم. ممكن است مسؤولان از هم گله داشته باشند- كه همیشه بوده. از اول انقلاب كه ما دست‌اندركار مسائل بودیم، دیدیم گاهى قوه‌ مجریه از قوه‌ مقننه، گاهى قوه‌ مقننه از قوه‌ قضائیه، گاهى قوه‌ قضائیه از قوه‌ مجریه گله‌هایى داشتند. طبیعت كار هم همین است، گله به وجود مى‌آید، ممكن است گله‌ها بحق هم باشد اما این را نباید در عرصه‌ افكار عمومى بیاورند، ذهن مردم و دل مردم را ناراحت كنند، مردم را مایوس كنند. بین خودشان حل كنند. مهم‌ترین مسائل دنیا با مذاكره قابل حل است، این مسائل جزئى كه اهمیتى ندارد. پس انسجام قوا با یكدیگر، هماهنگى قوا با یكدیگر هم مهم است». نکته قابل تامل دیگر آن است که آسیب جدی كه در این روند ممكن است دامنگیر برخی بدنه‌های اجرایی کشور شود مساله شعارزدگی و اكتفای به زنده نگه داشتن شعاری و سطحی آن است كه باید از آن دوری کرد. مقام معظم رهبری با گوشزد كردن این نكته مهم فرمودند: «گاهى اوقات این شعارى كه ما براى سال اعلام می‌كنیم، بعد ناگهان مى‌بینیم همه‌ در و دیوارهاى تهران و شهرهاى دیگر پر شده از تابلو كه این شعار رویش نوشته شده. این فایده‌اى ندارد.

گاهى كارهاى پرهزینه‌اى انجام می‌گیرد. چه لزومى دارد، آنچه من از مسؤولان و از مردم عزیزمان توقع دارم، این است كه این شعار را بشنوند، باور كنند و دنبال كنند. تابلو كردن و در و دیوار را پركردن و عكس زدن و اینها هیچ لزومى ندارد. اگر هزینه‌اى نداشته باشد، لزومى ندارد. اگر هزینه داشته باشد، اشكال هم دارد. هیچ لزومى ندارد كارهاى پرهزینه را انجام دهند‌». معظم‌له تاكید كردند: «اگر كشور عزیز ما بتواند در زمینه مسائل اقتصادى یك حركت جهادگونه‌اى انجام بدهد، این گام بلندى را كه برداشته است، با گام‌هاى بلند بعدى همراه كند، بلاشك براى كشور و پیشرفت كشور و عزت ملت ایران تاثیرات بسیار زیادى خواهد داشت. ما باید بتوانیم قدرت نظام اسلامى را در زمینه حل مشكلات اقتصادى به همه دنیا نشان دهیم. الگو را بر سر دست بگیریم تا ملت‌ها بتوانند ببینند كه یك ملت در سایه اسلام و با تعالیم اسلام چگونه می‌تواند پیشرفت كند».    1+


دیپلماسی عمومی و جنگ نرم
Public Diplomacy and Soft War

Pishgam


Last Posts


Blog Stats

 • Total Visits :
 • Visits today :
 • Visits yesterday :
 • Visits this month :
 • Visits month ago :
 • Total Authors :
 • Total Posts :
 • Last visit :
 • Last Updated :
 • Today's Date :

PDSW - Logo
 Copyright © 2010 - 2013 PDSW News Service. IR. All Rights Reserved.
 Resources (Content :) borhan.ir , irdiplomacy.ir , jangnarm.com
 Available for all browsers.
Search Engine Submission - AddMe Meta Tags Generator - AddMe Powerful Search Engine Submission Tips تبادل لینک - تبادل لینک