تبلیغات
PDSW - "زیرسطحی‌های تهاجمی " جدیدترین سلاح سپاه در نبردهای نامتقارن دریایی

PDSW

Public Diplomacy and Soft War - PDSW

مشروح گفت‌وگوی تفصیلی فارس با سردار جعفری؛

«"زیرسطحی‌های تهاجمی " جدیدترین سلاح سپاه در نبردهای نامتقارن دریایی»

سرلشكر جعفری با اشاره به ورود نیروی دریایی سپاه به عرصه زیرسطحی‌ها گفت: عملكرد این زیرسطحی‌ها مانند قایق‌های تندرو كوچك در نبرد نامتقارن خواهد بود.

در دوم اردیبهشت سال 1358 بود كه حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی طی فرمانی به شورای انقلاب رسماً تأسیس سپاه پاسداران را اعلام كرد؛ این نهاد مقدس كه توسط جمعی از جوانان مومن و متعهد انقلابی در جهت پاسداری از انقلاب تشكیل شد، بعدها طبق اصل 150 قانون اساسی موظف گردید تا حافظ انقلاب و دستاوردهای آن باشد.

سالروز تصویب اساسنامه سپاه پاسدارن توسط شورای انقلاب بهانه‌ای شد تا طی گفتگویی تفصیلی با سردار سرلشكر محمدعلی جعفری فرمانده كل سپاه، علاوه بر مرور اجمالی كارنامه این نهاد مقدس و انقلابی به برخی موارد روز و مهم كشور و منطقه نیز بپردازیم.

موضوعات مختلفی مانند نقش سپاه در برخورد با توطئه‌های مختلف علیه نظام از جمله فتنه 88، ورود به عرصه مقابله با تهدیدات سایبری، تغییر و تحول در نظام ساختاری و ترفیع درجه در سپاه، توان موشكی و اشراف اطلاعاتی سپاه در مقابله با دشمنان فرامنطقه‌ای، فعالیت سپاه در عرصه اقتصادی و سازندگی و نیز تحلیل خیزش‌های اخیر منطقه از جمله مواردی بود كه "آقا عزیز " با صبر و تحمل فراوان در مدت زمان دوساعت علی رغم حجم زیاد كارهای خود به آنها پاسخ داد.

بخش دوم گفتگوی تفصیلی گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس با سردار سرلشكر محمدعلی جعفری فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عضو شورای عالی امنیت ملی به موضوعات مهمی درخصوص مسایل منطقه، تحریم‌های اقتصادی علیه نظام و نیز پیش‌بینی آینده جریان انحرافی جدید در كشور پرداخته است.

* سپاه برای حفاظت از انقلاب هیچ قید و محدودیتی ندارد

سردار جعفری با اشاره به وظیفه سپاه پاسداران بنا بر اصل 150 قانون اساسی گفت: آنچه در قانون به عنوان وظیفه و رسالت سپاه آمده را می‌توان جامع، كلی و در واقع همه جانبه قملداد كرد.

وی با بیان اینكه همواره برداشت‌های متفاوتی از انقلاب اسلامی می‌شود، افزود: وقتی در قانون اساسی عنوان شده كه سپاه باید از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن حفاظت كند، اینجاست كه طیف ماموریت‌های سپاه گسترده شده و در این مسیر هیچ قید و محدودیتی برای ایفای نقش یا رسالت سپاه نمی‌توان قائل شد.

فرمانده كل سپاه با بیان اینكه امروز اسلام ناب محمدی(ص) در انقلاب اسلامی خلاصه شده است، ادامه داد: وقتی قرار است ما از این گوهر ارزشمند و گرانبها نگهبانی كنیم و مراقب و حافظ دستاوردهای آن باشیم، اینجاست كه هیچ‌گونه قید و محدودیتی برای این حفاظت قائل نمی‌شویم هرچند این كار ظرافت و حساسیت خاص خود را دارد.

جعفری با اشاره به جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب درباره سپاه تصریح كرد: حضرت آقا فرمودند درست است كه ماهیت سازمانی سپاه یك ماهیت نظامی است، اما سپاه صرفاً نظامی نیست بلكه یك سازمان امنیتی، فرهنگی، عقیدتی، سیاسی و نظامی است یعنی همه جنبه‌های كاركردی از سازمان‌ سپاه مورد انتظار است تا بتواند آن نقش خود را كه حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن است در همه عرصه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ‌امنیتی و اطلاعاتی ایفا كند.

وی با بیان اینكه امروز دشمن تهدیدات خود را علیه انقلاب به یك عرصه خاص محدود نكرده، افزود: استكبار جهانی شبانه‌روز تلاش می‌كند تا با تهدیدات مختلف به انقلاب ضربه بزند و اینجاست كه سپاه به صورت همه جانبه باید آمادگی داشته باشد تا در هر مقطع با هر نوع تهدید مقابله كند.

جعفری ادامه داد: این نگاه ما به مأموریت‌ و رسالت سپاه است و انتظار مقام معظم رهبری هم از سپاه همین است نه اینكه صرفاً به ایفای نقش‌های سخت یا فقط در عرصه‌های نظامی و امنیتی بپردازد.

* هجمه دشمن علیه ولایت فقیه و سپاه به خاطر اثرگذاری آنها در جامعه است

عضو شورای عالی امنیت ملی در ادامه، شاخصه برجسته و نقطه قوت نظام جمهوری اسلامی را "انقلاب اسلامی " دانست و اظهار داشت: تفاوت اصلی این نظام با دیگر نظام‌های حكومتی دنیا كه حتی اسم خود را اسلامی گذاشتند این است كه جمهوری اسلامی ایران خود را ظرف انقلاب اسلامی می‌داند و از این‌رو انقلاب اسلامی و استمرار حركت انقلاب و محقق ساختن اهداف آن برای نظام جمهوری اسلامی یك اصل محسوب می‌شود.

* نظام جمهوری اسلامی بدون "انقلاب اسلامی " معنا ندارد

وی خاطر نشان كرد: از این منظر اصولا نظام جمهوری اسلامی بدون انقلاب اسلامی و استمرار آن معنا ندارد و این نكته بارز و برجسته نظام ما در مقایسه با سایر نظام‌ها است.

فرمانده كل سپاه نقش اصلی رهبری و ولایت فقیه در نظام جمهوری اسلامی را مراقبت از جنبه‌های الهی، اسلامی و دینی جامعه عنوان كرد و گفت: هرچند رشد در زمینه‌های مادی و رفاهی و نیز توجه به نیازهای مردم هم نكاتی است كه باید مد نظر قرار بگیرد، اما مفهوم انقلاب اسلامی، در حقیقت هدایت جامعه و تلاش برای استقرار دین و دستورات الهی در كشور است.

جعفری در عین حال افزود: از آنجا كه این یك كار بسیار سخت و زمان‌بری است و در طول زمان، به تدریج محقق می‌شود، باید استمرار انقلاب اسلامی وجود داشته باشد تا ما بتوانیم آرام آرام به سمت استقرار یك جامعه دینی و پیاده‌سازی دستورات الهی در جامعه خود و سپس اثرگذاری در جامعه جهانی اسلامی حركت كنیم.

وی درخصوص هجمه‌های سنگین علیه دو محور ولایت فقیه و سپاه از طرف دشمن، تصریح كرد: علت اینكه دشمن نوك تیز پیكان حملات خود را به سمت ولایت و سپاه نشانه گرفته، نقش موثر این دو در حفاظت از انقلاب اسلامی و محقق شدن اهداف آن است و هرچه این نقش موثرتر باشد، هجمه و حملات دشمن نیز سنگین‌تر خواهد بود.

فرمانده كل سپاه گفت: البته در این میان فرقی ندارد كه اگر مردم هم به دلیل داشتن ایمان و بصیرت و دینداری از رهبری حمایت كنند، دشمن ایمان و باورشان را مورد هجمه قرار می‌دهد تا بتواند در راه تحقق اهداف اصیل انقلاب اسلامی ایجاد خلل و مانع كند تا این مسیر به انحراف كشیده شود.

* بیشترین نگرانی امام(ره) از دشمنان داخلی نظام بود

جعفری خاطرنشان كرد: مخالفت با انقلاب اسلامی و اهداف آن تنها مربوط به دشمن خارجی نیست بلكه ما در حوزه داخلی نیز این دشمنان را داریم و اگر به وصیتنامه حضرت امام(ره) برگردیم می‌بینیم كه‌ دغدغه و نگرانی اصلی حضرت امام(ره) از دشمنان خارجی مثل آمریكا و اسرائیل نیست بلكه همه نگرانی‌شان از دشمنان داخلی و از مخالفان انقلاب اسلامی در داخل بود.

وی فتنه 88 را بروز همین دشمنی‌های مخالفان داخلی انقلاب اسلامی و راه امام(ره) دانست و افزود: این در حالی است شعار این افراد همان شعار انقلاب بود و خودشان را به امام(ره) و راه امام(ره) می‌چسباندند.

* مخالفت اصلی جریان فتنه در سال 88 با موضوع ولایت فقیه بود

فرمانده كل سپاه تصریح كرد: همه تلاش امام(ره) این بود كه ولایت فقیه را در رأس نظام اسلامی قرار دهد، اما خیلی واضح و روشن است كه مخالفت اصلی فتنه 88 با همین موضوع ولایت فقیه بود و این را بخوبی در بی‌توجهی آنها به تصمیمات رهبری كه باید فصل‌الخطاب باشد، می‌شد دید.

جعفری با بیان اینكه فتنه 88 پایان خوبی داشت، گفت: مردم در طول این 8 ماه مقابله و مبارزه، قدر ولایت فقیه را به خوبی شناختند و این را در 9 دی و 22 بهمن 88 ابراز كردند و از اینجا می‌توان گفت كه هم عقبه‌های فتنه 88 و هم مخالفت‌های آنها با مسیر انقلاب اسلامی به مردم خودمان و نیز مسلمانان دیگر كشورها كه علاقمند به سرنوشت جمهوری اسلامی بودند به خوبی شناسانده شد.

وی در خصوص پیش‌بینی وقوع این فتنه نیز اظهار داشت: این حوادث به صورت كلی قابل پیش‌بینی بود و این شتاب اخیری كه انقلاب اسلامی در طول این 5 سال اخیر در همه ابعاد گرفته بود و نیز روند جدید یا اصلاح مسیر انقلاب نسبت به انحرافات قبلی كه وجود داشت و در كنار آن، توقع‌ها یا مخالفت‌هایی كه در دوره‌های قبلی بود، طبیعی بود كه این‌ها در یك نقطه به مخالفت‌هایی می‌رسند و این دو جریان در یك جایی با هم برخورد خواهند كرد كه فتنه 88 حاصل این برخورد بود.

عضو شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: این روند و شتابی كه انقلاب اسلامی از سال 82 و 83 به بعد گرفت و پس از آنكه دوره اصولگرایی با حمایت‌ها و مطالبات رهبری روی صحنه آمد و كار را شروع كرد، طبیعی بود كه این فتنه بوجود بیاید ولی به این صورت و این شكلی كه اتفاق افتاد و با این شدت، كسی پیش‌بینی نمی‌كرد.

* سخنان بنده در سال گذشته تنها گوشه‌ای از سوابق و عملكرد سران فتنه بود

جعفری با اشاره به سخنان خود در سال گذشته در مجمع پیشكسوتان جهاد و شهادت درباره پشت پرده اقدامات سران فتنه كه بازتاب‌های فراوانی در سطح افكار عمومی داشت، تاكید كرد: آن‌چه كه ما در آن جلسه گفتیم تنها گوشه‌ای از اطلاعاتی بود كه در رابطه با سران فتنه یا حامیان فتنه 88 وجود داشت.

وی با بیان اینكه در این باره اطلاعات مهم دیگری نیز وجود داشت، تصریح كرد: هدف ما روشن شدن مردم و محاكمه سران فتنه در افكار عمومی بود چراكه آنها تمام تلاش خود را برای تاثیر بر نظر و عقاید مردم گذاشته بودند و برخورد سخت قضایی با آنها برای طرفدارانشان كه آنها را قبول داشتند، روشنگر نبود و نتیجه عكس می‌داد.

* ناگفته‌های زیادی از پشت پرده اقدامات سران فتنه وجود دارد

فرمانده كل سپاه با بیان اینكه البته این اطلاعات از طرق دیگر نیز به مردم منتقل شده اما هنوز بخش‌هایی از آن گفته نشده است، افزود: خاصیت و مدل جنگ نرم همین است و الا اگر برخورد سخت قضایی شود، دیگر جنگ نرم نخواهد بود.

جعفری افرود: شاید در ابتدا بخشی از مردم كه چارچوب‌های نظام را قبول دارند اما مخالف سیاست‌ها و بعضی روش‌ها هستند، از آنها حمایت كردند كه البته این‌ها هم 10 تا 15درصد بیشتر نبودند، اما پس از اتفاقات سال 89 همین بخش نیز حمایت خود را قطع كردند و این در واقع نتیجه همان مقابله خوب و مناسب با پدیده تهدید نرم بود.

وی ادامه داد: در شهری مانند تهران با میلیونها نفر جمعیت، وجود 2 یا 3 هزار نفر افرادی كه اساساً ضدیت ریشه‌ای و مبنایی با انقلاب دارند یا منافق و كمونیست هستند یا باقی مانده‌های آنها هستند یا سلطنت‌طلب‌اند و یا بهائی، چندان عجیب نیست.

عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: به صحنه آوردن این افراد در كنار عده‌ای اراذل و اوباش چندان سخت نیست اما مسئله مهم، عدم همراهی مردم با آنهاست.

* آزمون عملی و موفق سپاه‌های استانی در فتنه 88

وی در بخش دیگری از این گفتگو به موضوع تغییر و تحول ساختاری در سپاه و ایجاد سپاه‌های استانی اشاره كرد و گفت: در حقیقت هدف اصلی این كار اتصال بسیج به بدنه سپاه و استفاده از این ظرفیت عظیم بود.

فرمانده كل سپاه ادامه داد: پیش از این در سطح استان دو ساختار نیروی مقاومت و لشكرها و تیپ‌های نیروی زمینی وجود داشت ولی با این ادغام، شاهد تمركز در مدیریت و فرماندهی از یك طرف و هم افزایی و هماهنگی بسیج در كمك به یگان‌های نیروی زمینی از طرف دیگر بودیم.

جعفری این تحول را در رسیدن به انعطاف سازمانی در جهت انجام ماموریت‌ها بسیار موثر دانست و افزود: در فتنه 88 هرچند هنوز به دلیل شروع تازه این كار در آمادگی كامل نبودیم، ولی این ماموریت با موفقیت انجام شد و می‌توان گفت سپاه‌های استانی در میدان عملی آزموده شدند.

* سپاه به شدت درگیر مقابله با تهدیدات سایبری است

فرمانده كل سپاه همچنین به موضوع ورود به فضای سایبری و اینترنتی اشاره كرد و افزود: فضای اینترنت یك امكانی است كه فناوری و علم امروز را در اختیار بشر قرار داده و می‌توان استفاده‌های خیلی مفیدی از آن كرد اما از اول هم معلوم بود كه دشمن به دنبال سوء‌استفاده در جهت ایجاد عملیات روانی و اطلاع رسانی غلط از این ظرفیت است و در این مسیر دست به اقداماتی هم زده بودند.

وی افزود: بنابراین ما برای دفاع از انقلاب در عرصه جنگ سایبری، نیازمند ایجاد سازوكار و فراهم كردن بسترهای لازم بودیم.

فرمانده كل سپاه با بیان اینكه این امر در كشورهای دیگر نیز سابقه داشته و البته بهره‌برداری‌ از آن هم مختلف است، خاطر نشان كرد: دشمن در فضای سایبری از طریق ابزار نرم به دنبال ضربه زدن به زیرساخت‌ها و زیرسیستم‌های یك كشور است تا آن جامعه را فلج كند و واضح بود كه دشمن در این زمینه سرمایه‌‌گذاری زیادی كرده بنا بر این ما هم باید خود را آماده مقابله با این تهاجم می‌كردیم.

وی افزود: این توانمندی در كشور و در نیروهای انقلابی وجود داشت و سپاه تنها می‌بایست بستر را برای بهره‌برداری این نیروها فراهم می‌كرد تا بتوانند از این امكان برای مقابله با اقدامات ضدفرهنگی دشمن در جبهه جنگ نرم فرهنگی استفاده كنند.

عضو شورای عالی امنیت ملی با بیان اینكه سپاه فقط بسترهای لازم را در این خصوص فراهم كرد، گفت: افسران این صحنه دانشجویان و نیروهای انقلابی بودند كه می‌توانستند كار كنند و سپاه تنها یك نوع سازماندهی و ایجاد بستر و سازمان برای استفاده بهتر از این ظرفیت را فراهم كرد كه البته مؤثر بود.

* اینترنت ابزار اصلی سازمان‌دهی اغتشاشات خیابانی در فتنه 88 بود

جعفری با بیان اینكه فضای اینترنت ابزار اصلی سازماندهی، اطلاع‌رسانی و ‌هدایت استكبار برای اقدامات كف خیابانی در فتنه 88 بود، گفت: این آمادگی‌ كه سپاه در خود ایجاد كرد، زمینه‌ساز شناسایی و مقابله با این شبكه‌ها شد و توانست اینها را تا حد زیادی كنترل كند.

وی با بیان اینكه امروز هم سپاه در این فضا، سخت درگیر اقدامات اطلاعاتی و شناسایی است، گفت: هرچند ضربه‌های زیادی به شبكه‌های اصلی دشمن وارد شده اما باز در حال بازسازی و ارتباط گیری هستند كه البته تحت شناسایی و اشراف ما قرار دارند. البته جریانات دیگری نیز وجود دارند كه در آینده و در زمان مناسب خود بیاد با آنها برخورد شود.

* اقدامات و توانمندی‌های دشمن فرامنطقه‌ای تحت اشراف كامل اطلاعاتی ماست

فرمانده كل سپاه در بخش دیگری از گفتگوی خود با فارس كه به بررسی وضعیت و توان سپاه رزمی پرداخته شد، با اشاره به توانمندی‌های مهم در خصوص اشراف اطلاعاتی نسبت به دشمنان فرامنطقه‌ای گفت: شاید در ابتدای ورود این دشمنان به منطقه ما از لحاظ اطلاعاتی كمبودهایی داشتیم، اما امروز و با گذشت نزدیك به 8 سال از این حضور، اهداف، توانمندی‌ها، روش‌ها و تاكتیك‌های دشمن در رصد كامل ما قرار دارد.

جعفری ادامه داد: در این مدت علاوه بر اینكه ما از لحاظ توانمندی‌های فناوری و تكنولوژی در خصوص جمع‌آوری اطلاعات ارتقا زیادی داشتیم، شیوه‌ها و روش‌های دشمن نیز امروز كاملا آشكار شده و به اصطلاح لو رفته و برای ما كاملا مشخص است كه آنها چه كارهایی را می‌خواهند انجام دهند.

* همكاری اطلاعاتی مرزنشینان با سپاه برای شناسایی اهداف دشمن

وی همچنین گفت: نكته مهم دیگری كه در این رابطه وجود دارد، این است كه بسیاری از مردم مناطق مرزی كه دشمن به انحاء مختلف از آنها سوءاستفاده می‌كرد، امروز به باطل بودن و غیر قابل اعتماد بودن دشمن پی برده و فهمیده‌اند كه نمی‌توانند بر آنها تكیه كنند و امروز همین افراد اطلاعات خوبی را به دستگا‌ه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی می‌رساندند.

فرمانده كل سپاه افزود: مجموعه این عوامل باعث شده كه امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشراف اطلاعاتی خیلی خوب نسبت به دشمن و اهداف آن در منطقه داشته باشد.

* زمان تهدید نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران گذشته است

جعفری در خصوص توان موشكی سپاه به عنوان یكی از مولفه‌های قدرت در منطقه نیز خاطر نشان كرد: در مورد توانمندی‌های موشكی یا حتی پدافند هوایی و دریایی كه موضوعات مهمی محسوب می‌شوند، باید گفت وقتی یك مجموعه با تهدیدات جدی روبرو می‌شود، سرعت بیشتری به ایجاد آمادگی‌ها و توسعه توانمندی‌های خود خواهد داد.

وی افزود: در همین راستا با توجه به اینكه در 8، 7 سال اخیر، تهدید به ما نزدیك شده بود، ما سرعت و شتاب خوبی در افزایش توان‌ و آمادگی‌ در ابعاد مختلف داشتیم كه با همان انگیزه دفع خطر و مقابله و افزایش آمادگی‌ها صورت گرفت.

فرمانده كل سپاه با بیان اینكه این چند سال مدت زمان زیادی بود كه ما در چنین حالتی قرار داشتیم، گفت: الان در پایان 8 سال به نقطه‌ای رسیده‌ایم كه خیلی‌ از مردم و حتی دشمنان ما فهمیده‌اند كه دیگر تهدید نظامی علیه ایران اثرگذار نخواهد بود.

جعفری با اشاره به سخنان مقامات رژیم صهیونیستی كه گفته‌اند "دیگر زمان تهدید نظامی علیه ایران گذشته است " تصریح كرد: دلیل این بازدارندگی همان رشد و سرعت در افزایش توانمندی‌ها از جمله توانمندی‌های موشكی است.

* اسراییل و تمامی پایگاه‌های امریكا در منطقه تحت برد موشكی ماست

وی درخصوص برد موشك‌های سپاه پاسداران برای مقابله با دشمن فرامنطقه‌ای تاكید كرد: هرچند ما توان افزایش برد موشك‌های خود را داریم اما نیازی به این موضوع احساس نمی‌كنیم چراكه امروز دشمن فرامنطقه‌ای ما یعنی رژیم اشغالگر قدس در برد موشكی ما قرار دارد و نیروهای عمده آمریكایی هم اگر قرار باشد از تهدیدات اسراییل حمایت كنند، از آنها به ما نزدیك تر هستند و آنها نیز در برد كامل آتش ما قرار دارند.

* تاكتیك جنگ نامتقارن سپاه در زیر دریاها

جعفری درباره ورود نیروی دریایی سپاه به عرصه زیرسطحی‌ها نیز تصریح كرد: محیط زیر سطح دریا فضای خوبی است كه نیروهای ما هم از آن استفاده می‌كنند اما این استفاده به شكل نامتقارن و كوچك است و این طور نیست كه ما به دنبال ساخت زیردریایی‌های بزرگ و حجیمی باشیم كه اینها آسیب‌پذیر هستند.

وی ادامه داد: از آنجا كه نگاه سپاه در بحث افزایش توانمندی‌ها و مقابله با دشمن در زمینه جنگ نامتقارن تعریف شده است، بنابر این ما باید در ساخت تجهیزات و حتی تعریف تاكتیك‌ها نیز از همین روش‌های نامتقارن استفاده كنیم.

فرمانده كل سپاه افزود: این تجهیزات جدید با سرعت بالا و حجم كوچك‌تر در زیر دریا عملكردی مشابه قایق‌های كوچك و تندرو بر روی سطح دارند كه دشمن از آن وحشت دارد.

جعفری با بیان اینكه این موضوع به عنوان یك استراتژی عملیاتی برای ما درحال پیگیری و انجام است، خاطرنشان كرد: در گذشته شاید این علم و فناوری در اختیار ما نبود اما امروز كه به این توان دست پیدا كردیم و باید به دنبال تولید انبوه و مجهز شدن به این سامانه‌ها در كنار دیگر تجهیزات باشیم.

* دشمنان فرامنطقه‌ای در خلیج‌فارس به شدت آسیب‌پذیر هستند

وی با اشاره به وظیفه سپاه در حفاظت از منطقه خلیج فارس گفت: امروز نه تنها توانایی كامل برای حفاظت از خلیج فارس و تنگه هرمز را داریم، بلكه با توجه به اینكه دفاع و مقابله با تهدیدات دشمن در دوردست بر عهده سپاه نیز گذاشته شده، در حال افزایش و سرمایه‌گذاری بر روی این توانمندی‌ها هستیم تا بتوانیم همانطوری كه دشمن می‌تواند در نقاط دورتر و خارج از خلیج‌فارس بایستد و با هواپیما و موشك‌های دور بردش به ما حمله كند، ما نیز بتوانیم خود را به دشمن رسانده و به او ضربه بزنیم.

فرمانده كل سپاه افزود: برای تحقق این امر، طراحی روش‌های نامتقارن از گذشته در دستور كار ما بوده و امروز به راه‌ها، روش‌ها و تمهیدات آن دست پیدا كرده‌ایم و ان‌شاءالله سپاه به زودی نسبت به این توانمندی‌ها نیز مجهز خواهد شد.

* ناوهای جنگی دشمن در اقیانوس هند هم در امان نخواهند بود

جعفری در خصوص حضور ناوهای هواپیمابر نیروهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس نیز گفت: دشمن خیلی وقت است كه به آسیب‌پذیر بودن حضور ناوهای جنگی‌اش در خلیج فارس پی برده و ظاهرا از راهبردهای نظامی و عملیاتی‌ آنها این است كه اگر بخواهند علیه ما دست به اقدام نظامی بزنند، این‌ ناوها را از خلیج‌فارس خارج كرده و در نزدیكی دریای عمان و اقیانوس هند مستقر شوند و از آنجا علیه ما عملیات كنند.

وی تصریح كرد: ما به دنبال این هستیم كه بتوانیم برد عملیاتی خود را افزایش داده و در آنجا هم به شناورهای دشمن دسترسی پیدا كنیم.

* پروژه‌های مهم تحقیقاتی سپاه بزودی معرفی خواهد شد

جعفری با بیان اینكه در آینده نزدیك جدیدترین دستاوردهای تحقیقاتی سپاه در نمایشگاهی با حضور فرمانده معظم كل قوا به نمایش در خواهد آمد، گفت: این نوید را به ملت ایران می‌دهیم كه در سال 90 چند پروژه مهم و بزرگ خواهیم داشت كه نوع و ماهیت این پروژه‌ها نیز به زودی اعلام خواهد شد.

* "سودآوری " هدف اصلی سپاه در موضوعات اقتصادی و سازندگی نیست

وی در ادامه به موضوع ورود سپاه به عرصه‌های سازندگی و اقتصادی در كشور اشاره كرد و با بیان اینكه این موضوع به سال‌های ابتدایی پس از جنگ بر می‌گردد، گفت: در پایان جنگ كه كشور وارد دوران سازندگی شد، سپاه از توانمندی‌های خوبی در زمینه ماشین‌آلات مهندسی و اقداماتی مانند جاده‌سازی و سدسازی برخوردار بود و لازم بود تا این توان بالقوه به صحنه بیاید.

فرمانده كل سپاه با بیان اینكه یكی از عرصه‌های مهم مقابله دشمن با انقلاب به جز موضوعات فرهنگی و سیاسی و امنیتی، به حوزه اقتصادی بر می‌گردد، خاطر نشان كرد: دشمن از همان مقطع بر روی موضوع سازندگی در كشور متمركز شد تا اجازه ندهد نظام در زمینه اقتصاد و معیشت، مشكلات كشور را حل كند.

جعفری تحریم‌های متعدد و فشار و محاصره اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را در همین راستا ارزیابی كرد و گفت: سپاه در همه صحنه‌ها ازجمله تهدیدات اقتصادی وظیفه حفاظت از انقلاب را دارد و طبیعی بود كه این صحنه یك صحنه جدی و جهادی باشد.

وی ادامه داد: پس از جنگ كه مطالبات مردم زیاد شده و حجم تخریب‌ها و عقب‌ماندگی‌ها به خاطر جنگ نیز افزایش یافته بود، باید به هر صورت این انباشت انتظارات مردم حل بر طرف می‌شد و این كار جز با روحیه جهادی نیروهای انقلابی امكانپذیر نبود و این روحیه در نیروهای سپاه و بچه های مهندسی سپاه وجود داشت.

فرمانده كل سپاه با بیان اینكه نمی‌شد این روحیه و توان بالقوه را محدود كرد و كار را به شركت‌های تجاری خارجی یا داخلی سپرد كه تنها به دنبال سود مادی بودند، گفت: نكته مهمی كه باید به آن توجه شود این است كه سپاه در این عرصه به هیچ وجه به دنبال سود مادی نیست.

جعفری افزود: البته این ماهیت كار اقتصادی است كه سودآور باشد ولی این سودآوری هدف ما در سپاه نیست بلكه ما به دنبال كمك به دولت در خصوص سازندگی كشور هستیم.

* سپاه باید زودتر از اینها وارد سازندگی می‌شد

وی برای مثال به موضوع ورود شركت‌های خارجی به پارس جنوبی برای حفر و انتقال و بهره‌برداری گاز اشاره كرد و گفت: این كشورها را وارد كردند تا زمان را از ما بگیرند و ورود سپاه به این صحنه نیز زمانی بود كه با رفتن شركت‌های خارجی و زمین گذاشتن كار، همه ناامید شده بودند و با ورود سپاه به عرصه بود كه ورق كاملا برگشت.

فرمانده كل سپاه با اشاره به اینكه باید از همان اول سپاه را وارد این عرصه می‌كردند، اظهار داشت: این خبط در دوران سازندگی و اصلاحات صورت گرفت و اگر این كار شده بود امروز پیشرفت‌های بهتری داشتیم اما متاسفانه دیر از سپاه خواسته شد.

جعفری افزود: در ابتدای كار برخی معتقد بودند كه این توانایی در سپاه وجود ندارد و باید تمامی كار را به شركت‌های خارجی واگذار كرد اما از آنجایی كه هدف و باور سپاه، خودكفایی بود، فاز 15و 16پارس جنوبی كه سپاه كار طراحی و ساخت آن را با اتكا به خود و نیز استفاده از تجهیزات و مهندسین داخلی كشور شروع كرد، به عنوان یك الگو در خروجی و حتی استانداردهایش شناخته می‌شود.

* ممنوعیت ورود سپاه به پروژه‌های زیر 100 میلیارد تومان

وی با بیان اینكه سپاه در ابتدا كار خود را با قبول پروژه‌های ریز و درشت شروع كرد، گفت: امروز با گذشت چندین سال ما فقط به پروژه‌هایی ورود پیدا می‌كنیم كه یا از حد توان شركت‌های داخلی بیرون باشد و یا اینكه به دلیل قرار گرفتن در مناطق مرزی و جاهایی كه به لحاظ امنیتی مشكل دارد، دیگران نتوانند به آن وارد شوند.

جعفری ادامه داد: از آنجا كه سپاه تنها به دنبال سود مادی در این پروژه ها نیست و كمك به دولت را هدف اصلی خود قرار داده، در برخی پروژه‌ها تا جایی كه در توان باشد كار می‌كنیم و پس از اتمام كار، پول آن را از دولت می‌گیریم چراكه گاهی ممكن است بودجه نباشد و یا دیر برسد. در این صورت شركت‌های تجاری كار را تعطیل می‌كنند.

وی با اشاره به جوسازی‌ها و هجمه سنگین دشمن علیه اقدامات سازندگی سپاه، دلیل این حملات را حضور موثر سپاه در این صحنه‌ها دانست و افزود: یكی از راهبردهایی كه ما داشتیم و به تصویب رهبر معظم انقلاب نیز رسیده و اعمال می‌شود، این است كه ورود سپاه به پروژه‌های مختلف، جایی را برای مردم و شركت‌های خصوصی و كوچك، تنگ نكند.

جعفری با اعلام اینكه ورود سپاه به پروژه‌های كوچك و متوسط و پروژه‌های زیر 100 میلیارد تومان ممنوع است، گفت: البته پروژه‌هایی از قبل بوده كه هنوز تمام نشده ولی دو سال است كه دیگر قراردادی در خصوص قبول این قبیل پروژه‌ها نداشتیم.

فرمانده كل سپاه یادآور شد: البته اگر پروژه‌ای نیز بالاتر از 100 میلیارد تومان باشد ولی شركت‌های خصوصی بتوانند آن را انجام دهند، سپاه وارد این پروژه‌ها نخواهد شد مگر آنكه شركت خصوص بخواهد اجحافی كند كه در این صورت سپاه برای ایجاد رقابت و تعدیل قیمت وارد خواهد شد.

* دستاورد معجزه‌گونه سپاه در حوزه اقتصادی امسال رونمایی می‌شود

وی یكی دیگر از مهمترین اهداف سپاه برای ورود به عرصه اقتصادی را، محرومیت‌زدایی در كشور عنوان كرد و گفت: بنا بر آنچه ابلاغ كردیم، همه موسسات در كنار انجام پروژه باید در شعاع زیادی همه نیاز روستاها و محرومین اطراف خود را برطرف كنند و این غیر از فعالیت‌های بسیج سازندگی است كه از دولت بودجه می‌گیرند.

فرمانده كل سپاه خاطر نشان كرد: اگر این رویه چند سال ادامه پیدا كند، نیازهای كوچك و جزئی مردم در بسیاری از روستاها كاملا بر طرف خواهد شد.

جعفری همچنین دستاوردهای معجزه‌گونه سپاه را كه اخیرا اعلام شده در همین زمینه اقتصادی معرفی كرد و افزود: این دستاورد بزرگ سپاه در سال جاری اعلام می‌شود.

* اصلاح نظام ترفیع درجه در سپاه پاسداران

وی در ادامه این گفتگو به موضوع تغییر و تحول در نظام ارزشیابی و ترفیع درجه در سپاه اشاره كرد و افزود: هدف اصلی تغییر و تحولات عالی در سپاه، توجه به معیارها و مولفه‌های اصلی قدرت در جهت دفاع از انقلاب در همه زمینه‌هاست.

فرمانده كل سپاه اظهار داشت: هرچند تمركز و پیشرفت خوبی در زمینه‌های فناوری و تجهیزات داشتیم اما این موارد به تنهایی مولفه‌های اصلی قدرت ما را تشكیل نمی‌دهند، بلكه این معنویت، ایمان، انگیزه و عشق به انقلاب و ولایت است كه از درون آن جانفشانی‌ها و فداكاری‌ها بیرون می‌آید و این دقیقا همان چیزی است كه دشمن از آن وحشت دارد و موجب پیروزی ما در 8 سال دفاع مقدس شد.

جعفری با بیان اینكه در صحنه نبردهای سخت و نیمه سخت و نرم آینده نیز همین موارد، عامل اصلی قدرت ما خواهد بود، تصریح كرد: دستمایه اصلی سپاه به عنوان یك نهاد انقلابی با این همه مسئولیت‌های سنگین باید بر روی ارزش و معنویت متمركز شود، همانطور كه رهبر معظم انقلاب هم معنویت را مولفه اصلی قدرت سپاه می‌دانند.

وی ادامه داد: البته این تحول در حرف آسان است ولی برای عملی شدن، با موانع سیستمی و نظام‌ها و آیین‌نامه‌هایی مواجه می‌شویم كه در گذشته بدون این نگاه و بدون توجه به این مولفه قدرت، تهیه شدند و این نظام‌ها و مكانیسم‌ها رسیدن به این هدف را كند می‌كند چراكه در آنها معنویت از حالت محوری خارج و توجه به تجهیزات و امكانات جایگزین آن شده بود.

* شاخصه‌های شایستگی محوری در سپاه در اختیار پاسداران قرار می‌گیرد

فرمانده كل سپاه با بیان اینكه این تحولات زمان‌بر خواهد بود، اظهار داشت: ما امسال را در سپاه به عنوان معرفی شاخصه‌های شایسته‌محوری به پاسداران و بسیجیان معرفی كرده‌ایم تا بدانند این شایستگی‌های مد نظر چیست و چگونه سنجیده می‌شود.

جعفری افزود: یكی از سختی‌های كار این است كه شایستگی و مبانی ارزشی عمدتا معیارهای كیفی هستند كه باید اینها را به سنجه‌های كمی و قابل ارزیابی تبدیل كرد كه این كار در گذشته صورت نگرفته است.

وی با بیان اینكه این ملاك‌ها در آینده در ترفیع درجه، انتصابات و حتی میزان حقوق افراد اعمال خواهد شد و تنها به موضوع سابقه و میزان تحصیلات نخواهیم پرداخت، خاطر نشان كرد: تا یك ماه دیگر كتابچه آن در اختیار آحاد پاسداران قرار خواهد گرفت.

فرمانده كل سپاه با تاكید بر اینكه البته اینها موارد دستوری و تكلیفی نیست و باید خود فرد برای رسیدن به خودسازی معنوی تلاش كند، گفت: هدف ما معرفی شایستگی‌ها در جهت خودارتقایی به پاسداران است و هرچند موضوع درجه در سپاه به عنوان یك سازمان با ماهیت نظامی و امنیتی قابل حذف نیست ولی می‌توانیم این نظام و ساختار را طبق نظر فرمانده معظم كل قوا اصلاح كنیم و این كار خواهد شد.

سردار سرلشكر محمدعلی جعفری فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از گفتگوی خود با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، درباره علل نامگذاری سال 90 به نام سال "جهاد اقتصادی " از سوی رهبر معظم انقلاب، مسایل اقتصادی را به زعم برخی افراد پاشنه آشیل جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از استمرار انقلاب دانست و افزود: كشور ما از لحاظ ذخایر و منابع مادی و نیز از نظر نیروی انسانی ارزشمند و باهوش یك كشور غنی و قدرتمند است و به همین دلیل باید سرعت رشد اقتصادی كشور بیش از اینهایی باشد كه الان هست.

وی در خصوص علل محقق نشدن این اهداف گفت: غیر از سال‌های جنگ تحمیلی كه تمام مردم درگیر دفاع از كشور بودند، طی دو دوره هشت ساله در این كشور در زمینه اقتصادی و فرهنگی مسیری مغایر با اصول و مبانی انقلاب اسلامی طی شد و اكنون مدتی است كه این مسیر در حال چرخش به سمت عدالت در اداره كشور است و توجه به محرومین مجددا مورد توجه قرار گرفته است.

فرمانده كل سپاه با اشاره به موضوع هدفمند كردن یارانه‌ها، آن را یك اقدام مهم در جهت امیدوار كردن محرومینی دانست كه بواسطه انحرافات به وجود آمده در مسیر انقلاب، دچار ناامیدی شده بودند.

جعفری با بیان اینكه همیشه ساختن یك بنای نو راحت‌تر از آن است كه بخواهیم ساختمانی را خراب كرده و مجددا بسازیم، خاطر نشان كرد: جبران این انحراف كه طی 16 سال صورت گرفته، در ده سال امكان پذیر نخواهد بود بلكه باید 16 سال تلاش كنیم تا فقط جبران مافات شود.

* آقا فرمودند هیچ كشوری به این راحتی‌ها جرات حمله به ایران را ندارد

وی افزود: البته امروز كشور در شرایطی است كه از مرحله تهدیدات امنیتی و نظامی عبور كرده و بنده جزو كسانی بودم كه از همان پایان جنگ تحمیلی گفتم دیگر تهدید نظامی علیه ایران تمام شد و این از دستاوردهای 8 سال دفاع مقدس بود.

عضو شورای عالی امنیت ملی با بیان اینكه حضرت آقا هم فرمودند دیگر هیچ كشوری به این راحتی‌ها جرات حمله نظامی به ایران را ندارد، تصریح كرد: ولی امریكایی‌ها فكر كردند با آمدن به اطراف ایران و اقدام به تهدید و نیز اشغال دو كشور عراق و افغانستان در غرب و شرق ایرن می‌توانند راه به جایی ببرند كه در عمل دیدند این طور نشد.

* اوج تهدیدات نظامی علیه نظام در همین سال‌های اخیر بود

جعفری افزود: ما باید بدانیم كه از چه تهدیداتی عبور كردیم و وارد چه صحنه‌ای شده‌ایم. تهدیدات سیاسی همیشه وجود دارد اما تهدیدات نظامی اوجش در همین سال‌های اخیر بود كه گذشت.

وی مهمترین تهدید پیش روی انقلاب را تهدیدات اقتصادی دانست و اظهار داشت: همین تحریم‌هایی كه علیه كشورمان اعمال می‌شود نیز در راستای ایجاد فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی است.

* تنها با روحیه جهادی می‌توان از صحنه تهدیدات عبور كرد

فرمانده كل سپاه با تاكید بر اینكه تنها با تكیه بر روحیه جهادی می‌توان از تهدیدات و صحنه‌های نبرد عبور كرد، گفت: نامگذاری جهاد اقتصادی نیز در همین راستا صورت گرفت و ما باید بدانیم كه اگر خواهان اقتصادی بالنده در كشور هستیم باید در این راه جهاد كنیم.

جعفری افزود: ما برای رسیدن به اهداف امنیتی و اقتدار نظامی خود تلاش فراوانی كرده و دشمن را در این مسیر ناكام گذاشتیم پس برای رسیدن به قله‌های اقتصادی هم نیازمند جهاد و مبارزه‌ای طولانی هستیم كه شروع آن از امسال خواهد بود.

* تحریم‌های غرب علیه مقامات و مسئولین نظام، مضحك و خنده‌دار است

جعفری در ادامه درخصوص تحریم برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران توسط اتحادیه اروپا، این نحریم‌ها را مسخره و خنده‌دار دانست و گفت: همین اقدامات مضحك آنها نشان از فاصله زیاد دشمن نسبت به شناخت ماهیت انقلاب و مسئولین نظام دارد، آن هم مسئولینی كه با تمام توان پای انقلاب ایستاده‌اند.

وی افزود: ما در داخل كشور چیزی نداریم چه رسد به خارج كه حالا آنها بخواهند اموال ما را در خارج از كشور مصادره كنند.

عضو شورای عالی امنیت ملی با بیان اینكه این اقدامات موجب آشكار شدن ماهیت دشمنان برای ملت ایران خواهد شد، گفت: مهم این است كه بدانند تحریم‌های كل كشور هیچ تاثیری نداشت چه رسد به این اقدامات خنده‌دار.

* انقلاب‌های منطقه نتیجه ایستادگی انقلاب اسلامی در برابر دشمنی‌های استكبار است

سردار جعفری در ادامه این گفتگو به تحلیل درخصوص حوادث اخیر منطقه و ارتباط آن با انقلاب اسلامی ایران پرداخت و گفت: این خیزشهای عظیم منطقه بعد از گذشت سی سال و در پی روشنگری‌های انقلاب اسلامی ایران و نتیجه انباشت انتظارات و مطالبات مردم این كشورهاست كه البته ما معتقدیم سال‌ها دیر اتفاق افتاده است.

فرمانده كل سپاه با بیان اینكه این حوادث دفعتا و یك شبه بوجود نیامده‌اند، تصریح كرد: این انقلاب‌ها پس از آن صورت گرفت كه ملتهای منطقه دیدند ایران اسلامی علیرغم دشمنی‌های استكبار خصوصا پس از فتنه 88 كه آنها آخرین ضربات خود را به پیكر انقلاب زدند، این طور ایستاده و دشمنی آنها نتیجه عكس داده است.

جعفری ادامه داد: علی رغم تمام این دشمنی‌های گسترده، مردم دنیا دیدند كه ایران اسلامی در همه عرصه‌های علمی و حتی اقتصادی مثلا در موضوع هدفمند كردن یارانه‌ها كه یك معضل بود برای كشور و امروز با موفقیت 100در صدی پیشرفت داشته و دشمن در این مقابله دچار شكست‌های پی در پی شده است و همین موارد ایران اسلامی را به عنوان الگویی برای ملت‌ها قرار داده كه در مقابل زورگویی بایستند.

* انقلاب‌های منطقه كاملا مردمی و اسلامی با هدف ضدامریكایی و ضدصهیونیستی است

وی با بیان اینكه این خیزشها و انقلاب‌های منطقه حداقل انتظاری است كه از ملت‌های مسلمان می‌رود، گفت: این حركت كاملا مردمی و اسلامی با الگوگیری از انقلاب اسلامی ایران و با هدف ضدامریكایی و ضدصهیونیستی در منطقه شروع شده و در آینده به نتایج مهتمری خواهد رسید.

* برخورد دوگانه دنیای استكبار در موضوع انقلاب بحرین

فرمانده كل سپاه به طور خاص به حوادث و قضایای امروز كشور بحرین اشاره كرد و با بیان اینكه در این كشور ما شاهد یك حكومت فاسد و منحرف هستیم، گفت: بحرین یكی از چند كشوری است كه حركت انقلابی خود را علیه استكبار و نظام فاسد خود آغاز كرده اما برخورد استكبار و ایادی آنها با انقلاب بحرین نسبت به كشورهای دیگر قدری متفاوت است و همین تفاوت‌ها و برخوردهای دوگانه باید باشد تا باطل بودن دنیای استكبار برای مردم عیان شود.

* جنایت در بحرین افشاكننده عوامفریبی امریكا در مصر و یمن خواهد بود

جعفری افزود: ممكن است امریكایی‌ها در لیبی و مصر و یمن دست به اقدامات عوامفریبانه بزنند اما این جنایت در بحرین نیز باید باشد تا ماهیت آنها را نشان دهد.

وی ادامه داد: از آنجا كه اكثریت مردم بحرین شیعه هستند، دشمن فكر می‌كنند كه انقلاب اسلامی یعنی انقلاب شیعه در حالی كه آنها نمی‌فهمند كه انقلاب اسلامی از اول مربوط به تمام دنیای اسلام است نه شیعه و سنی.

عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: از طرف دیگر آنها فكر می كنند كه باید با انقلاب بحرین برخورد جدی‌تری داشته باشند چراكه مثلا ایران در آنجا برنامه‌های خاصی دارد.

* امروز مردم لبنان حامی حزب‌الله هستند

جعفری به موضع لبنان و حمایت مردم این كشور از جریان حزب‌الله اشاره كرد و گفت: مگر در لبنان همه مردم شیعه هستند؟ درست است كه شیعیان حزب‌الله بسترساز مبارزه و استمرار انقلاب در لبنان شدند اما امروز همه مردم لبنان از حزب‌الله حمایت می‌كنند و دشمن نیز دقیقا از همین می‌ترسد.

وی ادامه داد: در مصر هم مردم با تكیه بر همین انقلاب اسلامی بود كه قانون اساسی خود را عوض كردند و ان‌شاءالله قصد روی كار آوردن یك نظام كاملا مردمی را دارند.

* فساد و سرسپردگی حكومت‌ها به امریكا و اسراییل؛ وجه مشترك قیام‌های منطقه

فرمانده كل سپاه وجه مشترك قیام ملتهای منطقه علیه نظام‌های حاكم بر خود را فساد و سرسپردگی حاكمان این كشورها به امریكا و اسراییل دانست و افزود: اینكه حاكم بحرین به امریكا اجازه داده تا از طریق این كشور وارد خلیج فارس شده و در منطقه اسلامی پایگاه نظامی بزند، اوج سرسپردگی آنها را می‌رساند كه مردم بحرین نمی‌توانند این ذلت را تحمل كنند.

* عربستان منتظر دست انتقام الهی در آینده نزدیك باشد

جعفری همچنین دخالت نظامی عربستان در بحرین را یك حركت باطل و اشتباه استراتژیك دانست و گفت: عربستان باید در هر حركت باطلی دست به اشتباه بزند تا زودتر به پایان عمر خود برسد.

وی با بیان اینكه حتما در آینده نزدیك دست الهی این جنایات عربستان را جواب خواهد داد، تصریح كرد: البته این امر برای آنها قابل فهم نیست و آنها از درك این موضوع عاجزند.

* قدرت نظامی ایران قابل قیاس با عربستان نیست

عضو شورای عالی امنیت ملی اظهار در خصوص مواضع خصمانه عربستان علیه كشورمان و ادعای دخالت ایران در امور منطقه نیز تصریح كرد: باید صبر انقلابی داشت و الا برای ایران كاری ندارد تا مانند عربستان عمل كند چراكه قدرت نظامی ایران اصلا قابل قیاس با كشوری مانند عربستان نیست اما ایران احتیاجی به این كارها ندارد بلكه باید منتظر بود تا دست انتقام الهی ان شاءالله در آینده نزدیك انتقام این جنایات را از آنها بگیرد.

* "جریان انحرافی " درك صحیحی از انقلاب و پیامدهای آن در منطقه ندارد

جعفری در پاسخ به این سوال كه با این تفاسیر چطور برخی جریانات انحرافی در داخل كشور، ریشه این خیزش‌ها را آمریكایی-اسراییلی دانسته و به جای استفاده از واژه "بیداری اسلامی " بر لفظ "بیداری انسانی " تاكید دارند، با بیان اینكه فهم و درك صحیح از مسیر درست انقلاب و توجه به پیامدها و نتایج آن برای كسانی كه در مسیر انقلاب نیستند، قابل فهم نیست، گفت: تنها كسی كه از جنس انقلاب اسلامی باشد می‌تواند مباحث مربوط به آن را درك كند.

وی ادامه داد: جریان انحرافی یعنی كسانی كه از مسیر اصولگرایی منحرف شدند و البته ما تعارف می‌كنیم كه به آنها جریان انحرافی می‌گوییم اما هرچه جلوتر می‌رویم و زاویه این انحراف با مسیر اصلی انقلاب بیشتر می‌شود، عمق این شكاف نمایان‌تر خواهد شد و همین باعث می‌شود كه آنها از درك صحیح انقلاب و پیامدهای آن در سطح منطقه عاجز باشند.

* تحلیل جریان انحرافی از حوادث منطقه در راستای هدف امریكاست

فرمانده كل سپاه با اشاره به موضع‌گیری وزیر خارجه امریكا در خصوص حوادث منطقه گفت: این تحلیل‌های جریان انحرافی نیز به نفع امریكا و اسراییل و شبیه همان تحلیل مذبذبی است كه خانوم كلینتون به عنوان وزیر خارجه امریكا از حوادث منطقه می‌كند.

جعفری با تاكید بر اینكه اصلی‌ترین هدف انقلاب، همین بیداری اسلامی در سطح ملت‌های منطقه است، افزود: این طبیعی است كه جریان انحرافی در داخل كشور توان تحلیل درست این اتفاقات را نداشته باشد.

* امریكایی دانستن خیزش‌های منطقه عمق فاجعه انحرافی را می‌رساند

وی هدف اصلی ایران اسلامی را معرفی صحیح اسلام و ارزش‌های اسلامی به دنیا عنوان كرد و افزود: اینكه جریان انحرافی در داخل تحلیل دیگری بكند و این اراده الهی را كه بعد از تلاش و مجاهدت‌های سی ساله انقلاب در قالب خیزش‌های منطقه نمود پیدا كرده، منتسب به امریكا بداند، عمق فاجعه انحراف است و كسی كه چنین تحلیلی داشته باشد قطعا مخالف انقلاب است و در آینده همین جریان در مقابل انقلاب اسلامی خواهد ایستاد.

عضو شورای عالی امنیت ملی با اشاره به عملكرد سران فتنه در حوادث اخیر گفت: جریانات قبلی از نظر مردم تمام شدند و دست آنها برای ملت رو شده اما جریان انحرافی جدید با سر دادن شعارها و بكارگیری ترفندهای جدید قصد رویارویی با انقلاب را دارد و این جریان در آینده به طور قطع به مقابله با انقلاب بلند خواهد شد.

جعفری ادامه داد: البته اینها موضوعات جدیدی نیستند بلكه ما در صدر اسلام به خصوص در زمان حكومت امیرالمومنین(ع) نیز این جریان را در قالب خوارج می‌بینیم كه امام علی(ع) نیز بیشترین درگیری را با آنها داشت نه با دشمنان خارجی و جریان انحرافی امروز شبیه همان خوارج هستند.

وی بابیان اینكه البته همیشه باید در كنار جریان حق، جریان باطل نیز وجود داشته باشد تا بتوان به ارزش و حقانیت مسیر اصلی پی برد، خاطر نشان كرد: ان شاءالله با لطف خدا و با بصیرت و ایمانی كه در ملت ایران نسبت به اسلام و ولایت سراغ داریم و با مستحكم‌تر شدن این ریسمان الهی و رابطه میان امت و امامت، این انقلاب شتاب بیشتری خواهد گرفت هرچند باید بدانیم كه در این مسیر دشمنی‌ها نیز بیشتر خواهد شد.

* استفاده باطل جریان انحرافی از تابلو و شعارهای حق خطرناك است

فرمانده كل سپاه با تاكید بر اینكه امروز دور شكست دشمنان خارجی است، در خصوص وظیفه نیروهای انقلاب در شرایطی كه این جریان نانحرافی در بدنه اصولگرایی نفوذ كرده، گفت: البته در گذشته و در ایام اصلاحات یا فتنه اخیر نیز دشمنان داخلی در میان خودی‌ها و در داخل نظام نفوذ كرده بودند اما این ماهیت انقلاب است كه هر چیز غیر خودی را از خود دور می‌كند.

جعفری تصریح كرد: این طبیعی است كه ما امروز در جامعه و در كنار مسیر اصلی انقلاب شاهد وجود یك جریان انحرافی باشیم اما اینكه این جریان انحرافی بخواهد از تابلو و شعار حق استفاده باطل كند، خطرناك است.

وی درباره تفاوت خطر این جریانات انحرافی با دشمنان خارجی گفت: تهدیدخارجی هرچه بیشتر باشد انقلاب اسلامی را شفاف‌تر و رشد و توسعه آن را تسریع می‌كند مانند آنچه در 8 سال جنگ تحمیلی افتاد و مردم ما با تمامی دنیای استكبار جنگیدند.

* خط نفاق جدید در حال رشد است

عضو شورای عالی امنیت ملی با بیان اینكه برای زدن جریان حق باید مانند منافقین صدر اسلام ابتدا در درون آن نفوذ كرد و از داخل به آن ضربه زد، ادامه داد: برای همین است كه می‌گوییم منافقین، دشمنان اصلی انقلاب هستند كه البته این منافقین در هر مقطع با شكل و ظاهر متفاوتی بروز پیدا می‌كنند.

جعفری اظهار داشت: سازمان تروریستی منافقین وقتی از ایران خارج شدند همه مردم به ماهیت اصلی آنها پی بردند و دیگر تهدید جدی برای ما محسوب نمی‌شوند اما خط نفاق تمام نشد و امروز این خط در حال رشد است و سعی دارد تا واقعیت خود را پنهان كند.

وی با تاكید بر اینكه البته هنوز افرادی هستند كه مخالفت خود با اصل نظام و ولایت را مخفی می‌كنند، تصریح كرد: اگر این افراد بیایند و به صراحت عقاید خود را بیان كنند، آن وقت مردم براحتی آنها را كنار خواهند گذاشت.

فرمانده كل سپاه در خصوص پیش‌بینی اینده این جریانات انحرافی نیز با بیان اینكه این جریان پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، تاكید كرد: البته اینها در آینده حتما شكست خواهند خورد اما اینكه این اتفاق چطور و با چه حوادثی همراه باشد، معلوم نیست.

جعفری خاطرنشان كرد: انقلاب اسلامی مبتنی بر اراده الهی شكل گرفته و می‌خواهد زمینه‌ساز ظهور باشد لذا این حركت حق به این راحتی ها و توسط چنین افراد ضعیفی منحرف نخواهد شد.

وی با اشاره به گذشت بیش از سه دهه از عمر انقلاب اسلامی گفت: در طول این سالها دشمن علی رغم توطئه‌ها و دشمنی‌های پی در پی خود در برابر اعتقاد و ایمان ملت ایران جواب عكس گرفته و امروز حتی مردم غیر مسلمان منطقه نیز دیگر فریب تبلیغات استكبار علیه جمهوری اسللامی را نمی‌خورند و دست دشمن برای آنها رو شده است.

* جریان انحرافی جدید پشت سر چهره‌های موجه و محبوب مردم پنهان شده است

عضو شورای عالی امنیت ملی در خصوص اینكه این جریان انحرافی امروز پشت سر برخی افراد محبوب در جریان اصولگرایی مواضع خود را دنبال می‌كند، گفت: یكی از مهمترین تفاوت‌های این جریان و فتنه آینده با گذشته این است كه جریان انحرافی جدید خودش را پشت یك چهره موجه، مقبول و محبوب مردم پنهان كرده و البته اینكه چطور این اتفاق افتاده و چرا این شخصیت‌های اصلی و محبوب اجازه می‌دهند جریان باطل از آنها سوءاستفاده كنند نیز طبیعی نبوده و یك موضوع خارج از روال است.

جعفری با اشاره به آخرین سوره قرآن كریم گفت: همه ما در معرض وسوسه شیطان هستیم و برای همین باید هم برای خود و هم برای انقلاب و مسئولین خدوم مردم به درگاه خدا دعا كنیم تا از شر شیطان در امان باشند.

وی با بیان اینكه افرادی كه كارهای بزرگ می‌كنند مانند مسئولین بیشتر در خطر وسوسه‌های شیطان قرار دارند، تصریح كرد: توصیه دائم حضرت آقا به مسئولین در ارتباط با خدا و توجه به خودسازی معنوی نیز به همین خاطر است.

* مشكلات بزرگتری در مسیر انقلاب خواهیم داشت

فرمانده كل سپاه در عین حال افزود: البته نباید فكر كنیم كه با حل این معضل، خطر دیگری متوجه انقلاب نخواهد بود بلكه مشكلات بزرگتری در مسیر انقلاب قرار خواهد گرفت و اصولا این انقلاب بدون مشكل نخواهد ماند هرچند در همین آزمایش‌هاست كه جامعه ساخته می‌شود و برای مثال اگر دوران اصلاحات و یا فتنه 88 نبود، مردم به این سطح از آگاهی سیاسی و بصیرت نسبت به برخی افراد و جریانات منحرف نمی‌رسیدند.

* امریكا به دنبال مهار انقلاب اسلامی در منطقه است

وی در ادامه این گفتگو به وضعیت امریكا در منطقه اشاره كرد و افزود: ماجرای عراق به وضوح نشان داد كه هدف اصلی امریكایی‌ها در منطقه، مهار انقلاب اسلامی ایران بود و قصد داشتند این هدف را با ایجاد رعب و ترس برای نظام جمهوری اسلامی محقق كنند.

عضو شورای عالی امنیت ملی با بیان اینكه آنها نیاز به حضور فیزیكی در نزدیكی ایران داشتند، تصریح كرد: البته امریكایی‌ها فكر می‌كردند در صورت عدم كنترل عراق و افغانستان، در این دو كشور دچار مشكل خواهند شد كه در عمل دیدیم آنها در این هدف خود نیز شكست خوردند و امروز به شكر خدا در عراق شاهد روی كار آمدن دولتی اسلامی و مردمی هستیم كه همین امر برای امریكایی‌ها مشكل‌زا شده است.

جعفری با تاكید بر اینكه وجود مشكلات عدیده اقتصادی در امریكا قدرت این كشور برای پرداختن به جنگ را كم می‌كند، تصریح كرد: وقتی چیزی قرار است بر اساس اراده الهی تغییر كند، این كار به بهانه‌های مختلف روی خواهد داد و این حوادث نیز در حقیقت مكر خدا در برابر مكر دشمنان انقلاب و اسلام است.

وی با بیان اینكه ما توان تجزیه و تحلیل تمامی این حوادث را نداریم، تاكید كرد: ولی اگر باور داشته باشیم كه این انقلاب یك انقلاب حق و الهی است، بنابراین باید این عامل را در تمامی تحلیل‌ها دخالت دهیم هرچند این موضوع برای خیلی‌ها قابل درك نخواهد بود و این زمان است كه به تدریج، حقانیت این انقلاب را اثبات خواهد كرد.

* نتایج بهتری در آینده منطقه رقم خواهد خورد

فرمانده كل سپاه در بخش پایانی گفتگوی تفصیلی خود با فارس به موضوع خاورمیانه جدید بودن حضور امریكا و رژیم صهیونیستی اشاره كرد و گفت: حضرت آقا در دیدار نوروزی با نیروهای مسلح فرمودند كه یك روزی امریكا به دنبال كدخدایی بر دهكده جهانی بود و فكر می‌كرد با فروپاشی شوروی تبدیل به قدرت اول جهان خواهد شد اما امروز آنها حتی از تكرار همان حرف‌ها هم خجالت می‌كشند چراكه برای آنها توسعه اسراییل و تضعیف و وابستگی بیشتر كشورهای منطقه در اولویت قرار داشت.

جعفری با بیان اینكه امروز آنها در منطقه و در تمامی زمینه‌ها نتیجه عكس گرفته‌اند، افزود: كشورها یكی یكی در حال خارج شدن از زیر سلطه امریكا و افتادن حكومت‌ها به دست مردم است و این یك روند طبیعی و در راستای اهداف انقلاب اسلامی است.

وی تصریح كرد: این تغییر در وضعیت منطقه و اثرگذاری رو به افول امریكا بر امور كشورها شتاب بیشتری خواهد داشت و مردم منطقه قدرت را به دست گرفته و با جریانات فاسد داخل كشور خودمبارزه می‌كنند.

عضو شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: این روند مبتنی بر اراده الهی است و اگر به دستورات الهی درست عمل شود، خدا نیز نصرت خود را شامل حال ما كرده و در آینده نتایج بهتری كسب خواهد شد. 

گفتگو از مهدی بختیاری
    1+


دیپلماسی عمومی و جنگ نرم
Public Diplomacy and Soft War

Pishgam


Last Posts


Blog Stats

 • Total Visits :
 • Visits today :
 • Visits yesterday :
 • Visits this month :
 • Visits month ago :
 • Total Authors :
 • Total Posts :
 • Last visit :
 • Last Updated :
 • Today's Date :

PDSW - Logo
 Copyright © 2010 - 2013 PDSW News Service. IR. All Rights Reserved.
 Resources (Content :) borhan.ir , irdiplomacy.ir , jangnarm.com
 Available for all browsers.
Search Engine Submission - AddMe Meta Tags Generator - AddMe Powerful Search Engine Submission Tips تبادل لینک - تبادل لینک