«دیپلماسی فرهنگی چین و افزایش قدرت نرم در برابر آمریکا»

روزنامه “چاینا دیلی” در مقاله‌ای به بررسی افزایش مبادلات فرهنگی سال جاری میان چین و آمریکا پرداخته و می‌نویسد: سفرهای در حال افزایش هنرمندان و مجریان برنامه‌های هنری از بسیاری از رشته‌ها فرصت یادگیری فرهنگ دو کشور را برای مردم آمریکا و چین فراهم کرده است. این فعالیت در حال افزایش از سفر رسمی اواسط ژانویه «هو جینتائو»، رئیس جمهور چین به آمریکا نشأت گرفت. هو و باراک اوباما، همتای آمریکاییش افزایش تبادل دیدارهای مردمی را به عنوان راهی برای گسترش حمایت از همه سطوح دوستی میان دو قدرت جهان و دادن محرکی به توسعه روابطشان در اولویت قرار دادند.

* تعمیق تبادلات مردمی ابتکار رئیس جمهور چین بود

ابتکار هو برای تبادل مردمی و فرهنگی پس از آن به اجرا درآمد که «لیو یاندونگ»، وزیر کابینه چین در جریان دور دوم مشورت‌های مقامات بلندپایه درباره این موضوع در اواسط آوریل در واشنگتن چنین درخواستی را مطرح کرد. لیو گفت: «تبادلات مردمی پلی برای درک و اعتماد میان کشورها و مردم‌هاست. این مسئله همچنین نیروی محرک عظیمی برای عمیق‌تر کردن روابط چین و آمریکا فراهم می‌کند.» لیو و «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه آمریکا توافق کردند تا اقدامات بیشتری را برای افزایش تبادلات به سطح جدیدی انجام دهند. لیو گفت: «بهار زیبای تبادلات مردمی میان چین و آمریکا فرا رسیده است.» به گفته لیو، در این مشورت‌ها دو طرف بیش از ۴۰ پروژه مشترک در آموزش، علوم، فناوری، فرهنگ، مسائل زنان، جوانان و ورزش را یافتند.

* چین مایل به پذیرش دانشجوی آمریکایی است

چین همچنین تمایل خود را به فراهم کردن امکانات برای ۱۰ هزار دانشجوی آمریکایی که تمایل به درس خواندن در چین هستند، اعلام کرد. دو کشور اولین مشورت‌های سطح بالا درباره تبادلات مردمی را در ماه مه ۲۰۱۰ در پکن انجام دادند. کلینتون از این ابتکار استقبال کرد. وی گفت: «ما خواستار تبادلات قوی و باز و ایجاد بنیانی قوی برای درک فرهنگی و آموزشی هستیم.» کلینتون افزود: «ما فکر می‌کنیم هرچه مردم ما بیشتر همکاری با یکدیگر را یاد بگیرند، چین و آمریکا بیشتر قادر به حل چالش‌های جهانی خواهند بود.»

* دیپلماسی پینگ‌پنگ

چهلمین سالگرد دیپلماسی پینگ‌پنگ در دو کشور به عنوان اولین گام از ابتکار جدید برگزار شد. این مراسم با رقابت‌هایی در «میلواکی» آغاز شد و با بازی‌های برگشت هشتم دسامبر در «سالن بزرگ مردمان» شهر پکن به اوج خود رسید. در سال ۱۹۷۱، ۹ بازیکن تنیس روی میز آمریکایی به پکن دعوت شدند تا با همتایان چینی خود بازی کنند، یخ روابط میان چین و آمریکا شکسته شود و کارهای اساسی برای ایجاد روابط دیپلماتیک بین دو کشور انجام گردد. در بازی دوستانه‌ای که روز نهم جولای در کتابخانه و موزه رئیس جمهور نیکسون در «یوربا لیندا» کالیفرنیا برگزار شد، «لیانگ گلیانگ» که در بازی‌های سال ۱۹۷۱ شرکت کرده بود، با «جرج بریتویت»، رقیب آمریکاییش در ۴۰ سال پیش بازی کرد. این دو بازیکن بازنشسته حرفه‌ای بار دیگر رقابت شدیدی را که سال‌ها پیش بین آن دو جریان داشت، احیا کرده و در نهایت بریتویت به آسانی بر لیانگ غلبه کرد. هر دوی این بازیکنان این رقابت پینگ‌پنگ را تحسین کرده و گفتند که این مسئله منجر به توسعه روابط دوجانبه‌شان می‌شود. وی افزود: «معتقدم روابط به شدت توسعه خواهد یافت.» بریتویت نیز اظهار داشت: «بدون چنین سیاستی وضعیت کنونی روابط غیرقابل تصور خواهد بود.»

* معاون رئیس جمهور چین: دوستی میان مردم دو کشور محرکی همیشگی برای توسعه روابط است

«زی جینپینگ»، معاون رئیس جمهور چین و «جیمی کارتر»، رئیس جمهور سابق آمریکا که به پکن رفته بود، با یکدیگر دیدار کردند. زی با ابراز امیدواری به ایجاد روابط بهتر میان مردم دو کشور گفت: «دوستی میان مردم محرکی همیشگی و بنیانی مهم برای توسعه روابط دوجانبه است.» کارتر نیز اظهار داشت: «دیپلماسی پینگ‌پنگ به ما درسی می‌دهد که همیشه از لطافت برخوردار بوده و آن هم این است که دوستی میان مردمان پایدار و ارزشمند است و باید حفظ شود.»

* هنرمندان چینی نمایش‌های متنوع و هیجان‌انگیز برای مخاطبان آمریکایی اجرا می‌کنند

امسال با توجه به نمایش‌های متعددی که به میزبانی شهرهای آمریکا و با شرکت هنرمندانی از چین انجام شد و مخاطبان آمریکایی را با نمایشهای رنگارنگ، هیجان‌انگیز و حرفه‌ای به وجد آوردند، سالی فراموش‌نشدنی بود. روز ۱۵ اکتبر تعداد بیش از ۱۲۰۰ نفر در ساختمان هنرهای زیبای «هریت و چارلز لوکمن» دانشگاه کالیفرنیا با حرکات نمایشی رقصنده‌ها و خواننده‌هایی از استان «گیژو» در جنوب غربی چین بسیار هیجان‌زده شدند. این نمایش که به «آهنگ‌ها و رقص‌های گیژو رنگارنگ» معروف بود، از ۱۶ صحنه تشکیل شده بود که از ۱۶ هنر مردمی و بومی گرفته می‌شد. این نمایش شامل بخش‌هایی بر اساس میراث فرهنگی ۱۷ گروه اقلیت قومی بود که در این استان به مدت قرن‌ها زندگی می‌کردند و با لباس‌های رنگارنگ، روش‌های طبیعی آواز، حرکات طبیعی و ابزار موسیقی نامتعارفی انجام شد.

* هنرمند آمریکایی: قطعا برای دیدن زیبایی‌های چین به این کشور می‌روم

«دانیل واکر»، یکی از آهنگ‌سازان کلاسیک لس‌آنجلس با اشاره به بخشی از نمایش که در آن مردی برای معشوقش در کنار رودخانه آواز می‌خواند، گفت: «بسیار زیبا بود. من قطعا به گیژو می‌روم تا زیباییش را احساس کنم.» واکر پیش از این با همتایان چینیش در تعدادی از پروژه‌ها از جمله «مارکو پولو: ماموریت آخر» همکاری داشت که یک باله سه بخشی بود و به عنوان بخشی از مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی ۲۰۱۰ شانگهای به روی صحنه رفت. بازیگران گیژو همچنین در جمع تعداد زیادی از افرادی که نیویورک، آتلانتا و لاس‌وگاس به زحمت توانسته بودند، بلیط دریافت کنند، نمایش اجرا کردند.

* نمایشگاهی برای دوستداران هنر برگزار شد

امسال دیگر انواع هنر نیز راه خود را به آمریکا باز کردند. نمایشگاه‌هایی از وسایل هنری چینی بخش مهم دیگری از تعاملات مردمی بین دو ملت را نشان می‌داد. اکتبر سال جاری نمایشگاهی با عنوان «جنگ‌سالاران، قبرها و مقبره‌ها: میراث ماندگار چین» که در آن بیش از ۱۲۰ وسیله هنری از جمله یک سفالینه سبزرنگ متعلق به دوران سلطنت «قین» در ۲۰۶ تا ۲۲۱ میلادی در موزه سانتا آنا، کالیفرنیا به نمایش گذارده شد، برگزار گردید. بیشتر این وسایل که برای اولین بار به نمایش درمی‌آمدند، در منطقه‌ای مهم نزدیک «ژیان» در استان «شانکسی» در پایان راه ابریشم و پایتخت سه سلطنت «قین»، «هان» و «تانگ» پیدا شده بودند.