«ایران متخصص جنگ های نامتقارن و استاد جنگ فرسایشی»

چند روز پیش درحالی كه آخرین مرحله رزمایش دریایی ایران و تمرین انسداد تنگه هرمز درحال برگزاری بود، روزنامه USA TODAY نوشت «ایران متخصص جنگ های نامتقارن و استاد جنگ فرسایشی است». یك معنای نامتقارن بودن قدرت نمایی ایران، محاسبه ناپذیری آن است. یعنی به شهادت تاریخ و تجربه 33 ساله، تك ها و پاتك های ایران به مرور زمان پیش بینی ناپذیرتر شده و از مدار رادار سرویس های اطلاعاتی غرب یا قاب ماشین حساب آنان بیرون زده است. «محاسبه»، ركن قدرت امپراتوری 300 ساله غرب است اما در روزگار معاصر، با وجود هر چه دیجیتالی و دقیق تر شدن این دستگاه محاسبات سیاسی- اطلاعاتی، مواجهه با چالش های قدرتمند موجود رو به پریشانی گذاشته است. تحولات شتابان و یكسره مصیبت بار سال 2011 برای غرب، ویترینی تمام عیار از این پریشانی و تحلیل قدرت آمریكاست.

اما چرا صحنه به شكلی فزاینده، برای آمریكا و غرب نامتقارن تر، گنگ تر، نامفهوم تر و فرساینده تر می شود؟ چگونه باید از این معما رازگشایی كرد كه نهایت اشراف اطلاعاتی و محاسباتی غرب با شدت ناكامی ها و غافلگیری ها و بدبیاری ها همراه شده است؟ چرا مشت های سنگینی كه از سوی جبهه استكبار حواله می شود و شلیك هایی كه با نهایت دقت در محاسبه و پرتاب انجام می گیرد، یا از محیط های غیرهدف سر در می آورد و یا مانند بومرنگ به سوی خود آنان برمی گردد و تلفات تازه ای می گیرد؟ از سرنوشت آتشفشانی «جزیره ثبات» محمدرضا پهلوی و حسنی مبارك بگیرید تا جنگ های تحمیلی به ملت های ایران و لبنان و فلسطین و عراق، و از چالش هسته ای با جمهوری اسلامی تا تدارك فتنه سبز و منتهی شدن این كودتای مخملی چند لایه به رزمایش بزرگی به استعداد جنبش تاریخ ساز 9 دی .1388 پرسش این است كه چرا جبهه استكبار این قدر بد بازی می كند و از همان گارد تهاجم، خاك می شود و در همان فیگور تهاجم، ضربه جانانه ای چون شكار پهپاد جاسوسی فوق مدرن آر كیو 170 را از ایران دریافت می كند تا واشنگتن تایمز بنویسد «تهدید قدرت جنگ الكترونیك ایران به مراتب خطرناك تر از تولید سلاح هسته ای است».
این «عدم تقارن» حملات دو جبهه كه نهایتا راه به فرسایش روحیه جبهه استكبار برده، پیش از هر چیز ریشه در ساختار «ماشین محاسبه» طرفین دارد. نقشه عداوتی كه در اردوگاه دشمن(ماتریالیست ها) چیده می شود ظاهرا به لحاظ محاسبات مادی هیچ كم ندارد. 2+2=4! دشمن هر چند تصور می كند در این مهندسی مكر، فعال و طراح است، اما درواقع خود در یك نقشه مهندسی شده بزرگ تر و نامرئی عمل می كند. اینجا صیاد درواقع صید است، هر چند كه تصور می كند كمین كرده و دام چیده است. آمریكا و پنتاگون و سازمان سیا و مجموعه 16 دستگاه اطلاعاتی آن + وزارت دفاع انگلستان و سرویس ام آی6+ سرویس جاسوسی موساد، ظاهرا در حمله به عراق و گلاویزی با نوكر مفلوكی چون صدام- كه نقش ترمز را در مقابل انقلاب اسلامی ایران ایفا كرد- فعال و طراح مایشاء بودند اما خروجی این تدبیر بزرگ، چیزی جز سقوط آمریكا و اسرائیل به وضعیت فلاكت بار و برآوردناپذیر سال 2011 نبود. اما نه، هیچ استدلالی جای حجت الهی در قرآن حكیم را نمی گیرد. «ام یریدون كیداً فالذین كفروا هم المكیدون. آیا می خواهند كید بورزند؟ پس آنها كه كفر ورزیدند، خود در دایره مكرند و گرفتار می شوند». (آیه 42 سوره طور) و نیز «ولایحیق المكر السیئی الا باهله. مكر شیطنت آلود كفار فقط دامان خود آنان را می گیرد» (آیه 43 سوره فاطر). این سنت الهی است كه «و مكروا و مكرالله والله خیرالماكرین». (آل عمران، آیه 54). جبهه كفر به وقت دسیسه و اجرای آن تمام نیروی خویش را به میدان می آورد حال آن كه جبهه ایمان- به قول استراتژیست های غربی- برگ های برنده رو نشده ای دارد. البته این همه كه گفته شد به معنای دعوت به تن پروری از جنس رفتار قوم یهود نیست كه گفتند یا موسی تو و خدایت به جنگ فرعون بروید و ما همین جا می نشینیم و منتظر می مانیم. وعده نصرت الهی و امدادهای آشكار و غیبی او مختص امت هایی است كه ابتدا از متن ملتهب رویدادها ابتلاهای سخت با شجاعت و ایمان و تدبیر و اتحاد عبور كنند و ثبات قدم در مسیر مجاهدت و استقامت بر منطق پذیرفته حق را نشان دهند. حكمت الهی بر آن است كه خوبان و مؤمنان و پاكان را از سست عنصران و خباثت آلودگان و دو دوزه بازان جدا كند و درجه بر درجات عزت و كرامت آنان بیفزاید.

جنگ احزاب، جنگ اعصاب هم هست. آنجا كه فشار دشمنی طوایف گوناگون شدت می گیرد و شعله عداوت زبانه می كشد، آزمون اراده ها و باورهاست. پیروزی های معجزه آسا و راهبردی كه به بركت پیوند مستحكم «امت- امام» در 33 ساله انقلاب به ویژه دهه اخیر ارزانی ایران اسلامی شد، ذهن هر تحلیلگر اهل دقتی را پرهیز می دهد كه شرایط امروز كشور را حتی با وضعیت جنگ احزاب در صدر اسلام قیاس كند، آنجا كه جبهه اسلام در مدینه النبی تازه تأسیس، هیچ برای دفاع نداشت. امروز وقتی فرعون مصر به عنوان عقبه اسرائیل سقوط می كند و جبهه طالوت در جنوب لبنان سنگ هزیمت بر پیشانی جالوت های تل آویو می كوبد، نزدیك ترین قیاس، قیاس شرایط امروز با نبرد پیروز خیبر است كه یهودی ها در پس درهای قلعه خیبر خزیدند اما نجات نیافتند. امروز رئیس و نخست وزیر و وزیر جنگ و رئیس ستاد مشترك ارتش و رئیس سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی بالاتفاق می گویند انقلاب های خاورمیانه، زیر سر انقلاب 1979 ایران و زلزله ای بزرگ زیرپای اسرائیل است. اما حتی اگر صرفا بسیج اضلاع جبهه استكبار علیه جبهه بیداری اسلامی با مركزیت ایران را مدنظر داشته باشیم و ماجرای جنگ احزاب را درنظر آوریم، باز هم صورت مسئله، چیزی از عجز جبهه غرب نخواهد كاست هر چند كه معمولا در هجوم احزاب متخاصم، زبان مرجفون و منافقین به ظاهر صلاح اندیش و خیرخواه به طعنه و ارعاب باز می شود. تاریخ 33 ساله انقلاب ما انباشته از این جنگ احزاب ها و منافقان سایه نشینی است كه در همین بحبوحه ها، در تله خیانت خود افتاده و از نفاق خویش رونمایی كرده اند!

آیات آغازین سوره مباركه احزاب تا آیه 27 به یك معنا جریان شناسی جبهه خودی در ماجرای هجوم طوایف مشركان و محاصره مدینه است. در این آیات، هم دعوت به پررنگ كردن مرزبندی های اهل ایمان با منافقان مشاهده می شود و هم بشارت نصرت الهی. هم حال و روز اهل نفاق با دقتی روانشناسانه توصیف می شود و هم تحلیل رفتار و گفتار آنان است. هم رعب منافقان را به تصویر می كشد و هم نشاط غریب مؤمنان را در بحبوحه تهدید و محاصره. و سرانجام از راز این چیدمان عجیب و آمیخته با تهدید پرده برمی دارد. اگر پیامبراعظم(ص)، شرافت پیروزی دشمن شكن آن روز را به نام علی بن ابیطالب(ع) نوشت و فرمود «ضربت علی در روز خندق برتر از عبادت تمام جن و انس است»، اما امیرمؤمنان(ع) را از منظری دیگر هم می توان شناخت آنجا كه بعدها در روزگار سخت فتنه ها، به نام نامی پیامبراعظم(صلی الله علیه و اله وسلم) نازید و فرمود: «هنگامی كه آتش جنگ افروخته می شد ما همواره به رسول خدا پناه می بردیم و هرگز كسی از ما نزدیك تر از آن حضرت به دشمن نبود» (حكمت 91 نهج البلاغه).

بخوانید ماجرای احزاب به روایت قرآن حكیم را:

«ای كسانی كه ایمان آورده اید، به یاد آرید نعمت خداوند را بر خویش آن هنگام كه لشكرهایی به سراغ شما آمدند ولی ما باد و طوفان سخت و لشكریانی را كه شما آنها را نمی دیدید، فرستادیم... آن هنگام كه سپاه دشمن از بالا و پایین (شهر) بر شما وارد شدند و چشم ها از شدت وحشت خیره شد و جان ها به لب رسید و گمان های بدی به خدا می بردید. آنجا بود كه مؤمنان آزمایش شدند و تكان سختی خوردند. و آن هنگام كه منافقان و كسانی كه دل هایشان بیمار بود گفتند خدا و فرستاده او جز وعده های دروغ به ما ندادند. و آن هنگام كه گروهی از آنها گفتند ای اهل یثرب اینجا جای توقف شما نیست به خانه های خود بازگردید. و گروهی از آنان از پیامبر اجازه بازگشت می خواستند و می گفتند خانه های ما بی حفاظ است... اگر دشمنان از اطراف مدینه بر آنان وارد می شدند و پیشنهاد بازگشت به سوی كفر می كردند، می پذیرفتند و جز مدت اندكی ]درباره این دعوت[ درنگ نمی كردند. این درحالی بود كه آنان پیش از این با خدا عهد كرده بودند پشت به دشمن نكنند و پیمان الهی مورد سؤال خواهد بود... خداوند كسانی را كه مردم را از جنگ باز می داشتند و كسانی را كه به برادران خود می گفتند به سوی ما بیایید به خوبی می شناسد؛ آنها جز اندكی پیكار نمی كنند. همانا برای شما در زندگی رسول خدا سرمشقی نیكو وجود دارد؛ برای هركس كه به پروردگار و روز قیامت امید دارد و خداوند را بسیار یاد می كند. و آن هنگام كه مؤمنان لشكر احزاب را دیدند گفتند این همان است كه خداوند و فرستاده او به ما وعده داده بودند و خدا و رسول او راست گفتند و ]دیدن این صحنه[ جز برایمان و تسلیم آنها نیفزود. از مؤمنان مردانی هستند كه صادقانه برسر پیمانی كه با خدا بستند ، ایستادند. بعضی پیمان را به سر آوردند و گروهی دیگر در انتظارند و هرگز تغییری در این پیمان ندادند. هدف این بود تا خداوند راستان را به خاطر راستی شان پاداش دهد و منافقان را عذاب كند اگر كه خواهد یا توبه شان را بپذیرد. و خداوند كافران را با دلی پر از خشم و غیظ بازگرداند بی آن كه نتیجه ای گرفته باشند. و خداوند مؤمنان را از جنگ بی نیاز ساخت و او قوی و شكست ناپذیر است. و خداوند گروهی از اهل كتاب را كه از آنان حمایت كردند، از قلعه های محكم شان پایین كشید و در دلهایشان رعب انداخت؛ گروهی را به هلاكت می رساندید و گروهی را به اسارت می گرفتید.»

جنگ روانی گسترده ای كه دشمن به موازات رفتارهای ایذایی و تحریمی و به مدد پیاده نظام خود در جبهه نفاق راه انداخته، چند هدف را دنبال می كند كه شاید اولین آن انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی است. اگر دشمن اذعان می كند ایران متخصص جنگ نامتقارن و استاد جنگ فرسایشی است، باید منتظر حماسه بدر و خندق و خیبر دیگری باشد كه به فضل الهی در روز انتخابات رقم خواهد خورد. «استاد جنگ نامتقارن و فرسایشی»، اسم مستعار ملت ایران است كه در تهدیدها هرگز به دشمن پناه نبرده و به پیروی از پهلوان خندق و خیبر، به رسول خدا(ص) اقتدا كرده است. آن روز بزرگ انتخابات، دشمن به چشم خواهد دید كه «حیدر قیامت می كند» و میدان از پهلوان خالی نیست. جبهه استكبار منتظر ضربت دشمن شكن ملت ما در آن روز كه برآمده از ایمان و امید و تدبیر و شجاعت و اتحاد و اطاعت از مولاست، بماند. منافقین و مرجفون هم كه در فتنه 88 در بحبوحه خیانت، قبایشان لای در ماند و امروز مردم را به خالی كردن میدان دعوت می كنند، انتظار بكشند آن روز خدایی را. ملت ما فقط تیر ایمان در كمان اراده خواهد نهاد و به سمت دشمن خواهد افكند؛ قیف لیزری و نواختن این تیر در قلب هدف به عهده حضرت حق است.

روز 12 اسفند، روز خندق و خیبر ملت و مولای ماست؛ به بركت ذكر یا علی مدد!

محمد ایمانی